Aizsardzības lietussargs no ļaunām piezīmēm. Sliktas atsauksmes par kompāniju
Vai jums ir gadījies runāt ko sliktu par kompāniju, kurā jūs tagad strādājat? Protams, jūs ne reizi vien dzirdējāt, kā cilvēki sūdzas par savu priekšnieku, darba devēju, vadītāju. Kādas jūtas jums radās tajā momenta, kad paziņa sāka krāsaini aprakstīt savas darba vietas šausmas?
Pēc vairāku korporatīvu vadīšanas man radās ideja uzrakstīt rakstu par šo tēmu. Visbiežāk cilvēki pārstāj aprēķināt savas rīcības sekas vairākus soļus uz priekšu. Un šeit nav runa par represijām no priekšniecības puses vai kaitējuma radīšanu kompānijas reputācijai. Runa ir par cilvēka paša tēlu.
Pie mums sen vairs nav verdzības iekārta. Ja jūs esat speciālists, kuram piemīt labas iemaņas un prasmes, ja pārvaldāt valodas, tad jūs vienmēr būsiet pieprasīts. Jūs lieliski raksturo jūsu autobiogrāfija. Zaudējāt darbu (aizgājāt projām, nepatika, nespējāt vienoties), paskatieties, cik ātri jūs varēsiet atrast citu darbu.
Šobrīd Latvijā ir darbinieku, nevis darba devēju tirgus. Visur gaida cilvēkus, kuri ir gatavi strādāt, un grib virzīties uz rezultātu. Tad kāpēc, no vienas puses, ir tāds speciālistu trūkums, un, no otras puses, tik daudzi cilvēki sūdzas, ka viņiem nepatīk darbs.
Tagad padomājiet, kā situācija izskatās no malas, kad tirgū, kur jūtams ass cilvēku trūkums, cilvēks sāk slikti atsaukties par kompāniju, kurā viņš strādā. Sanāk, ka cilvēks skaļi paziņo, ka viņš pats neko nav vērts, ka viņu nekur neņem.
Vai ir vērts ko tādu teikt par sevi?
Nereti mums liekas, ka ar tādu uzvedību mēs signalizējam apkārtējiem, ka atrodamies darba meklējumos un esam gatavi nomainīt darba vietu. Tomēr jāņem vērā, kāds viedoklis izveidojas par jums tiem, kuri itkā arī bija jūsu pusē, un pat būtu gatavi piedāvāt jums darbu savā vadībā.
Efektīvi darbojas sevis kā speciālista virzīšanas stratēģija. Tā vietā, lai spēlētu bezizeju un nostādītu sevi par apstākļu upuri, sāciet virzīt sevi kā pieprasītu speciālistu. Parādiet, ka jums patīk jūsu darbs. Citādi, ja jūs, būdams grāmatvedis, ar skumjām stāstāt par grāmatvedību, tad jūsu noskaņojumu daudzi attiecinās uz darba pienākumu izpildes rēķinu, nevis uz kompāniju.
Pastāstiet kaut ko interesantu par sevi. Nodemonstrējiet, cik jūs esat atjautīgs. Pajokojiet par šo tēmu.
Tādējādi, piemēram, viens no visspilgtākajiem stāstiem runas mākslas kursā bija par tēmu, kā darbiniekam lika atbildēt klientam stingri saskaņā ar priekšrakstā uzrakstīto tekstu. Uz jautājumu, - “Kā man jūs jāuzrunā?”, sekoja atbilde – “Sauc mani “mans baltais kungs””. Visa grupa, pēc tāda stāsta balsī skaļi smējās.
Cilvēks nodemonstrēja prasmi pildīt instrukcijas, strādāt pēc skaidri noteiktas tehnoloģijas un sev piemītošu humora izjūtu. Rezultātā viņš ilgi neuzkavējās vecajā darba vietā. Gudri vadītāji neatstāj bez ievērības tādus darbiniekus.
Saskarsmē gribu jums piedāvāt aizsardzības lietussargu. Lai jūs neaizskar tādas jums adresētās runas, pamēģiniet iztēloties, ka darbā jūsu darba apģērbs (ofisa kostīms) ir kā skolas forma vai sveša āda. Uzvilki – tu pildi uzdevumu.
Novilki – neuztver piezīmes personīgā līmenī. Itkā izmanto lietussargu – tikai lietus laika. Kā policists vai ugunsdzēsējs – kamēr esi ietērpts formā – darbā. Novilki – tu esi civilapģērbā, baudi laicīgo dzīvi.
Prasme būt elastīgam ļauj viegli atrast kopēju valodu ar dažādiem cilvēkiem.
To jūs vienmēr varat iemācīties Runas mākslas kursos Mācību centrā Lando.