Pārrunu maestro – prasme vadīt pārruna (vārdu kaujas māksla)
Dzīvē ir gadījumi, kad jūs jūtat, ka uz jums izdara spiedienu. Daži cilvēki ir pieraduši, ka tikai agresīva saskarsme dod rezultātu. Ja jūs sarunas vai pārrunu gaitā sastopaties ar tādu sarunu biedru, neļaujiet tam uzsēsties jums uz kakla.
Pat ja šis cilvēks ir mājas tirāns vai „pats briesmīgākais un pats svarīgākais” kantorī, bet varbūt - „rūpnīcu, jūru, kuģu īpašnieks” jums ir tiesības, lai ar jums runātu pieklājīgi.
Ja jūs jau saskarsmes pirmajā minūtē jūtat, ka sarunu biedrs sāk dominēt, parādiet viņam, ka jūs neļausiet tā uzvesties. Atcerieties, ka reizēm ir mīlestība bez pretmīlas, bet nav draudzība bez atbildes. Draudzēties var tikai divatā, nevis pa vienam..
Ja jūs uzvedaties draudzīgi, bet pretī saņemat rupju attieksmi, nekavējoties nolieciet cilvēku pie vietas un neizliecieties, ka viss ir kārtībā.
Bieži saskarsmes problēmas rodas tāpēc, ka labi audzināti cilvēki izmanto „trešās frāzes” noteikumus.
Iztēlojieties, ka jūs sēžat kafejnīcā, gribat veikt pasūtījumu, bet jums neviens nepienāk klāt. Jūsu pirmā frāze būs: „Esiet tik laipni, atnesiet ēdienkarti!” Šo frāzi pasaka prasīgi, bet mierīgi. Ja jums neviens nepienāca klāt, jāpasaka otru frāzi, ko pasaka skaļāk un uzstājīgākā tonī: „ Esiet tik laipni, pienāciet pie mums! Mēs sēžam jau desmit minūtes, bet mums neviens nepienāk klāt. Atnesiet ēdienkarti!”
Bet trešo frāzi jau var pateikt paaugstinātā tonī, kad jūs sakāt, ka tā ir nekārtība un jūs esat neapmierināts.
Toties dzīvē mēs parasti izlaižam pirmo un otro frāzi, nepaužot skaļi savu neapmierinātību, bet klusiņām „vārāmies sevī”. Galu galā pasakām tikai trešo frāzi paaugstinātā tonī. Tādā gadījumā, lai gan mūsu dusmas ir taisnīgas, tieši mūsu uzvedība izskatās ne gluži adekvāta, ko var izmantot otra puse savā labā, piemēram, aizrādot, ka jūs atļaujaties paaugstināt toni.
Tāpēc atcerieties, ka vienmēr ir vērts izmantot pirmo frāzi, un pateikt, ka neesat apmierināti tiklīdz sajutāt iekšējo diskomfortu.