Trīs noslēpumi, kā uzstāties publikas priekšā
Ja jūs gribat iemācīties uzstāties publikas priekšā, tad meklējiet to, kurš prot to darīt. Jūs noteikti ievērojāt, ka runas mākslas treneru un izaugsmes treneru jeb kouču kļūst arvien vairāk un vairāk. Vienīgā problēma ir tā, ka lielākajai daļai no viņiem nekad nav bijusi publiskas uzstāšanās pieredze. Prātā nāk anekdote, kad satiekas divi vīrieši, un viens otram prasa, ar ko tas nodarbojas. “Es tagad strādāju par peldēšanas treneri”, – atbild paziņa. “Kā tā, vai tad tu proti peldēt?!” – brīnās pirmais. “Nē”, – pārliecinoši atbild otrais, – “Bet es zinu KĀ”.
Tādejādi, lūk, pirmais noslēpums, kā iemācīties uzstāties publikas priekšā un noturēt auditorijas uzmanību – jums jāsāk mācīties pie tiem, kuri nevis vienkārši zina kā, bet prot to darīt, un regulāri uzstājas kā spīkeri. Ja jūsu runas mākslas treneri ar publiskas uzstāšanās iemaņām nekur neaicina, tad uzdodiet sev jautājumu, ko jūs varēsiet iemācīties pie šī cilvēka?
Otrais noslēpums – nekādā gadījumā nejauciet runas mākslu ar aktiermākslu. Aktieris parāda sevi, un profesionāls orators darbojas uz auditoriju. Orators runā par uzdoto tēmu tajā aspektā, kādā viņš var ieinteresēt auditoriju. Aktieris spēlē uz skatuves režisora veidotu izrādi, bet orators kā pieredzējis plēsoņa pastāvīgi monitorē auditoriju, mainot kontekstu atkarībā no klausītāju reakcijas. Aktiera meistarība var kalpot tikai kā papildus instruments uzstāšanās laikā, kā ārējais izskats, laba fiziskā forma, enerģētika un strukturēta domāšana.
Trešais noslēpums – pieredzējis orators ir daudzpusīgi attīstīts cilvēks ar augstu intelekta līmeni, gatavs atbildēt uz auditorijas jautājumiem. Pieredzējis orators nebaidās atzīties, ka ir jautājumi, kuros viņš neorientējas, un nekad nesāk runāt muļķības par tēmām, kurās viņš ir pilnīgs profāns. Oratoram jāsaprot, ko viņš grib panākt no auditorijas. Piemēram, izrāde teātrī – tas ir par jūtu pamodināšanas tēmu, bet oratora uzstāšanās ir virzīšana uz reālu darbību līmeni. Pieredzējis orators labi saprot, kas tieši jādara auditorijai pēc viņa uzstāšanās.
Ja jūs nolēmāt kļūt par profesionālu spīkeri, tad mācieties pie profesionāliem spīkeriem, nevis amatieriem.
Atceraties piemēru no grāmatas “Pats bagātākais cilvēks Babilonijā”, kad cilvēks, kurš nolēma kļūt bagāts, uzdeva nopirkt dārgakmeņus kaimiņam kurpniekam, jo tas tieši brauca uz citu pilsētu. Ar ko beidzās šis stāsts, ir skaidrs pat tiem, kas nelasīja šo grāmatu (lai gan ļoti rekomendēju, jums tas aizņems tikai vienu vakaru).
Ja jūs nolēmāt iemācīties uzstāties publikas priekšā, tad ņemiet par skolotāju profesionālu spīkeri. Kļūdas cena var būt ļoti augsta.