Pieci paņēmieni ātrai uztraukuma un spriedzes noņemšanai pirms uzstāšanās. Kā saglabāt mieru.
Galvenais, kam pievērš uzmanību klausītāji – tas ir, ko orators viņiem parāda, nevis tas, ko viņš runā. Ļoti svarīgi ir, kā jūs runājat. Ja jūsu demonstrētais (žesti, sejas izteiksme, smaids) nesakrīt ar to, ko jūs runājat, tad klausītāji vairāk noticēs žestiem, nevis vārdiem.
Ne velti taču tik bieži izmanto Pareto principu– 80%– tas ir, kā mēs runājam, un 20%–tas, ko mēs runājam. Lai gan mūsdienās veiktajos pētījumos Alberts Meirabjans (Albert Mehrabian) un Rejs Berdvistels (Ray Birdwhistel), apgalvo, ka šīs attiecības ir vēl lielākas – 93% – kā runājam un 7% – ko runājam. Bet, manuprāt, tas nekādā veidā neattiecas uz studentu atbildi pasniedzējam, bet lieliski strādā politisko debašu laikā. Pietiek izanalizēt Amerikas Savienoto Valstu prezidenta amata kandidātu uzstāšanos.
Pirmais paņēmiens– atrodiet, kas jums patīk sarunu biedrā. Tas, ka viņš šobrīd atrodas barikāžu otrā pusē, nebūt nenozīmē, ka viņš ir slikts cilvēks. Ne velti taču, politiķi ļoti bieži privātās sarunās uz jautājumu: “Vai pats saprati, ko pateici?” atbild: “Tas taču ir tikai darbs”. Tātad meklējiet, kas jums simpatizē sarunu biedrā, ja nevarat piekrist viņa pozīcijai. Tas jums palīdzēs pieklājīgi un harmoniski turpināt diskusiju.
Otrais paņēmiens – pamēģiniet nedaudz pazemināt auditorijas vai sarunu biedra nozīmīgumu. Nevis skarbi, bet tādā pakāpē, lai jūs nevarētu izrādīt nepatiku pret šo cilvēkam. Piemēram, iztēlojieties, ka bērnībā Jaunā gada svētkos visas meitenes, neatkarīgi no ķermeņa proporcijām, bija sniegpārsliņas, bet zēni – zaķīši. Atcerieties šīs mājās šūtās cepurītes ar zaķīšu austiņām, kuras nekad nestāvēja stāvus, bet vienmēr nejēdzīgi nokarājās. Diez vai jums radīsies slikts noskaņojums, lai uzbruktu tādai sniegpārsliņai vai zaķītim. Jūs vienkārši mīļi smaidīsiet.
Trešais paņēmiens – lielā pirksta masāža. Uz lielajiem roku pirkstiem paralēli viens pret otru atrodas trīs enerģētisko punktu pāri, uz kuriem uzspiežot, jums atjaunojas vienmērīga elpošana, un, kā sekas, jūs ātri nomierināties. Jūs nedomāsiet, kur atrodas šie punkti kameras priekšā vai sarunas laikā, vienkārši saspiediet roku izelpas laikā. Tādejādi jūs aktivizējiet šos akupunktūras punktus. Tikai atcerieties, roku jāsavelk dūrē pirms uzstāšanās, nevis kameras priekšā, lai pēc tam neparādītos kadri, kur jūs savelkat un atlaižat dūres.
Ceturtais paņēmiens – izmantojiet elpošanu “pa kvadrātu”. Šo paņēmienu izmanto daudzi sportisti. Vienmērīga elpošana ļauj ilgu laiku saglabāt mieru. Sekojiet elpošanai jūsu runas laikā. Elpošanu jānormalizē līdz momentam, kad jums piestiprinās mikrofonu. Mūsdienu mikrofoni ir tik jūtīgi, ka visi jūsu smagie elpas vilcieni būs dzirdami tiešajā ēterā, ja jūs sāksiet smagi elpot tieši kameras priekšā.
Piektais paņēmiena – uzdodiet sev ļoti lielu slodzi sporta zālē dienu uzstāšanās. Un uzstāšanās dienā neizmantojiet liftu. Kamēr jūs kāpsiet pa kāpnēm, jums atkal sāks sāpēt kājas, tas dos jums iespēju novērst domas uz sāpēm kājās un saglabāt mieru uzstāšanās laikā.
©Dr.sc.admin Irina Lando