Oratora māksla kā polittehnoloģija. Kā uzstāties publiski
Ja jūsu darbošanās veida dēļ jums jāuzstājas lielu auditoriju priekšā kā šajā gadījumā man – Rīgas domē, parūpējieties jau iepriekš, lai jūsu uzstāšanas būtu spilgta, lai to atcerētos un tā būtu jums noderīga. Tas ir, veidojiet savu brendu.
Atcerieties, ka publiskas uzstāšanās reizē sīkumiem ir liela loma.
Ja jūs gribat, lai jūs klausītos, aizmirstiet par lasīšanu no papīra. Jums jāprot pārliecinoši un tēlaini pastāstīt par savu projektu. Ja jūs to nevarat izdarīt bez konspekta, uzreiz rodas iespaids, ka jūs neesat pārliecināto par to, ko runājat vai nepietiekami pārvaldāt jautājumu.
Aktīvi reaģējiet uz auditorijas signāliem. Paskatieties, vai cilvēki jūs klausās. Ja cilvēks klausās, viņš to izpauž ar noteiktām pozām. Veiciet novērtējumu, un, ja tas par ko jūs runājat, nerada auditorijas atsaucību, mainiet informācijas pasniegšanas tempu, balss tembru, galu galā, mainiet tēmu, bet neveiciniet cilvēku aizmigšanu jūsu uzstāšanas laikā.
Gadās, ka jāpārkārtojas ļoti ātri. Bez atbilstošas prakses ir sarežģīti acumirklī pārslēgt uzmanību no viena jautājuma uz otru. Varu dot padomu apmeklēt ātrlasīšanas kursu, lai iemācītos sekundes desmitdaļā pārslēgt uzmanību.
Izmantojiet to, par ko runāja iepriekšējie oratori. Vērsieties pie tiem, kas uzstājās pirms jums. Jums var noderēt ātras iegaumēšanas kursi, lai oratorus nosauktu vārdā un atsauktos uz kompānijām un projektiem, ko viņi minēja savā runā.
Gatavojiet uzstāšanos. Jums jāprot uzreiz iekarot auditoriju, lai pārtraukumos cilvēki paši ietu jums klāt un uzdotu jautājumus. Ja jūs nodemonstrējāt, ka jūs esiet profesionālis, visi, kas to vēlas, varēs jūs atrast. Bet, ja jūs diskreditējāt sevi uzstāšanas laikā, tiks diskreditēts arī jūsu projekts un jūsu kompānija.
Centieties, lai jūsu tēls atbilstu jūsu runātajam. Diez vai ir vērts likt jaunietei-studentei spriest par ģimenes vērtībām, vai likt neprecētam jaunam cilvēkam virzīt bērnu izglītošanas projektus bērnudārzos.
Atcerieties, jūsu ārējais izskats ir jūsu vizītkarte. Tagad arvien aktīvāk izmanto jēdzienu „seksuālais kapitāls”. Novērtējiet savus depozītus šī kapitāla gaismā. Vai jūs izskatāties kā veiksmīgs cilvēks, pie kura gribas griezties pēc padoma?
Runājiet ar entuziasmu. Ja jūs pats neticat tam, uz ko jūs aicināt auditoriju, cilvēki jums neticēs. Nedrošību izgaismos žesti, balss, skatiens.
Izmantojiet personīgo piemēru. Jūs paši izmantojiet to, par ko jūs runājat? Ja cilvēks runā taisnību, tas vienmēr ir dzirdams. Cilvēki tic tam, kurš ar personīgo piemēru ir gatavs demonstrēt, kā darbojas tas, par ko cilvēks runā.
Lūdzu, neceriet, ka „tad kad vajadzēs, jūs varēsiet savākties”. Publiskas uzstāšanās tāpat kā citas uzvedības iemaņas, noslīpē praksē. Tāpēc trenējieties! Vislabāk, vērsieties pie profesionāļiem, viņi jūs iemācīs. Nevajag kā labāk, labāk – kā vajag.