Kautrīgums: vai patiesībā tā ir oratora rota?

Irina Lando,
Vadības zinātņu sfēru doktore,
Maskavas Retorikas un oratora meistarības universitātes vadošā trenere
www.orator-lando.lv

Bieži nākas dzirdēt, ka kautrīgums rotā cilvēku. Nepieredzējuši oratori, citē šo frāzi kā savas bezpalīdzības attaisnojumu. Aplūkosim, kas kautrējas, no klausītāju viedokļa.

Nesen biju pieņemšanā vēstniecībā un kļuvu par tādas ainas liecinieci: sieviete stāv malā, viņai klāt pēc kārtas pienāk diplomāti, mēģina iesaistīt sarunā, bet pēc tam viņi nezina kur dēties, jo viņa atbild ļoti viennozīmīgi, un nepaceļ acis. Katrs, kurš bija pienācis klāt, būtu priecīgs, ja šai kompānijai pievienotos vēl kāds klausītājs, viņam būtu iespēja aizbēgt. Tieši kā Gija de Mopasāna stāstā.

Iespējams šai dāmai bērnībā iestāstīja, ka kautrīgums ļoti rotā sievieti, bet, ticiet, tas ir liels labums citur, nevis saskarsmē.

Diplomātiem māca, ka pieņemšanās nevienam nav jāgarlaikojas. Ja kāds no viesiem stāv malā, viņam ir jāpieiet klāt un jāuzsāk nepiespiestu sarunu. Tādējādi, cienījamās „kautrīgās”, jūsu vietā paveica pašu sarežģītāko – jums pienāca klāt, un ar jums uzsāka sarunu, tad esiet tik laipnas, atbalstiet cilvēku un palīdziet viņam. Beidziet slēpt acis, un vienkārši pasmaidiet.

Tādā sarunā vienzilbīgas atbildes tam cilvēkam, kurš mēģina ar jums uzsākt sarunu, tikai palīdz justies kā pilnīgam muļķim. Viņš it kā gribēja palīdzēt, bet tagad stāv un domā: „Kāpēc man to vajadzēja?!”

Saskarsme ir divpusējs process, un, ja jums ir grūti uzturēt sarunu, vismaz vienkāršiem vārdiem izsakiet pateicību cilvēkam, kurš mēģina kliedēt jūsu vientulību. Ja jūs nezināt ko runāt, vienkārši aprakstiet savas sajūtas: „Esmu jums ļoti pateicīga, ka jūs man pienācāt klāt. Es te nevienu nezinu, un jūtos neveikli”. Jūs iepazīstinās vēl ar kādu vai aicinās pievienoties kompānijas, kas jautri kontaktējas, pie tam, stādot jūs kompānijai priekšā.

Tikai atcerieties, ka nav pareizi pielipt vienam cilvēkam uz visu vakaru. Palūkojieties, kā katrs mēģina kontaktēties ar visiem. Pāris minūtes vienā kompānijā, pēc tam – pāriet pie citas. Tā sākas jaunas iepazīšanās, sakaru uzturēšana. Tagad to sauc modernā vārdā „networking”.

Nedomājiet, ka jūs apgūsiet pieklājīgas tērzēšanas iemaņas pēdējā brīdī. Gatavojieties laikus tādai tikšanās reizei! Ja jūs nezināt ar ko sākt, uzaicinu jūs uz oratora meistarības 1.kursu. Izvairoties tikai no septiņām pašām izplatītākajām kļūdām, jūs sapratīsiet, ka saskarsme var sniegt prieku!

слушать онлайн mp3 музыку

Mācību centrs Lando - video

Uchebniy-centr-Lando

Oratora kursi Rīgā - video

orator lando lat

video

orator

orator lando

lando.lv orator podrostkiApmācības anonsi

Oratora māksla 1.kurss: 27. - 30. marts
Efektīva prezentācija: sekojiet izmaiņām
Oratora māksla 2.kurss: 3. - 6. aprīlis   
Oratora māksla pusaudžiem 1.kurss: 12. - 13. maijs 
Oratora māksla pusaudžiem 2.kurss: sekojiet izmaiņām 

Orator vzroslie 3353

Orator podrostki l1v

Orator vzroslie 2018 2kurss apr